Nowa Kaledonia

Wyspa Sosen

 

Wyspa Sosen (z francuskiego: Île des Pins) znajduje się na Oceanie Spokojnym, w archipelagu Nowej Kaledonii – zamorskim terytorium Francji. Wyspa jest częścią gminy (miasta) L’Île-des-Pins, w Południowej Prowincji Nowej Kaledonii. Wyspa Sosen często nazywaną jest : “l’Ile la plus proche du Paradis ( “wyspą najbliższą raju”) i słynie z możliwości nurkowania w środku i okolicach jej barwnej laguny. Wiele gatunków tropikalnych ryb i koralowców można obserwować w przezroczystej wodzie.

Wyspa znajduje się około 22° 37′ S 167° 29′ W i ma rozmiary 15 km (9 mil) na 13 km (8 mil). Leży na południowy wschód od Grande Terre (Wielkiej Ziemi), głównej wyspy Nowej Kaledonii, oddalona jest o około 100 kilometrów na południowy-wschód od Numei – stolicy Nowej Kaledonii. Na wyspie znajduje się jeden port lotniczy (kod ILP) posiadający pas startowy o długości 3 600 m. Wyspa Sosen otoczona jest przez Rafę Barierową Nowej Kaledonii.

Mieszkańcy wyspy to głównie rodzimi melanezyjscy Kanakowie, których populacja wynosi około 2 000 (szacunki z 2006 roku).

Wyspa jest bogata w różne gatunki zwierząt i jest domem dla wielu unikalnych stworzeń, takich jak gekon orzęsiony Rhacodactylus ciliatus i największy na świecie gekon Rhacodactylus leachianus.

Wzniesienie Nga jest najwyższym punktem wyspy, ma 262 metrów (860 stóp) wysokości.

Źródło: Wikipedia (na licencji GNU FDL)

Skomentuj

You must be logged in to post a comment.