Madagaskar

Andasibe

 

Park Narodowy Andasibe-Mantadia to 155 kilometrów kwadratowych obszaru chronionego składającego się głównie z pierwotnych lasów w prowincji Toamasina na wschodnim Madagaskarze. Położenie parku waha się między 900-1250 metrów nad poziomem morza, charakteryzuje go wilgotny klimat. Roczna średnia opadów wynosi tu 1700 mm, deszcz pada przez 210 dni każdego roku. Ten las tropikalny jest siedliskiem wielu gatunków różnorodnych ekosystemów, w tym wielu typowych, rzadkich i zagrożonych gatunków, między innymi jedenastu gatunków lemurów. Park składa się z dwóch części: Parku Narodowego Mantadia i Rezerwatu Analamazaotra, który powszechnie znany jest z populacji największych madagaskarskich lemurów Indri.

Główne zagrożenie dla parku niesie zanikanie przylegających do niego siedlisk, znajdujących się poza jego obrębem. Ten zanik spowodowany został głównie przez wycinanie lasów tropikalnych i zastępowanie ich komercyjnym, australijskim eukaliptusem oraz chińskimi lasami sosnowymi. W mniejszym stopniu zanik powoduje także wycinanie i palenie lasu pod uprawy ryżu, które pogorsza się przez bardzo wysokie tempo wzrostu liczby ludności i ubóstwo na rolniczym Madagaskarze.

W odpowiedzi na zagrożenie związane ze znikającymi siedliskami, zostały stworzone rezerwaty w pobliżu Andasibe-Mantadia, które balansują wydobycie zasobów poprzez ochronę środowiska. Pojawiły się także próby stworzenia ekonomicznych i środowiskowo-zorientowanych alternatyw dla zastępowania rodzimych lasów eukaliptusem i sosną.

Źródło: Wikipedia (na licencji GNU FDL)

Skomentuj

You must be logged in to post a comment.