Seszele

Cosmoledo Atoll

 

Cosmoledo to atol w Grupie Aldabra należący do Wysp Zewnętrznych Seszeli. Atol ma 14,5 km wzdłuż równoleżnika i 11,5 km wzdłuż południka. Całkowita powierzchnia wynosi około 5,2 km², a laguna mierzy sobie 145 km² (w sumie 152 km²). Współrzędne geograficzne to 9°42’S 47°36’E. Najbliższa wyspa to Astove, 38 km dalej na południe. Atol Cosmoledo i Wyspa Astove znane są łącznie jako Grupa Cosmoledo, stanowiąca część większej Grupy Aldabra.

Na obwodzie atolu znajduje się 16 wysepek i ław koralowych, z których do największych należą Menai (na zachodzie) i wyspa Wizard (Grande Île, na południowym wschodzie).

Cosmoledo jest domem największych na Seszelach kolonii wszystkich trzech gatunków głuptaka, jakie żyją na Seszelach. Na atolu egzystuje ostatnia zdolna do życia populacja głuptaka białobrzuchego – głównie na Ile du Sud Ouest, a także na Ile du Nord. Znajduje się tu również największa na Oceanie Indyjskim populacja głuptaka czerwononogiego, której liczebność Island Conservation Society (Stowarzyszenie Ochrony Przyrody Wyspy) szacuje na 15 000 par.

Źródło: Wikipedia (na licencji GNU FDL)

Skomentuj

You must be logged in to post a comment.