Kenia

Lamu I

 Wyspa Lamu jest częścią archipelagu Lamu w Kenii. Stare Miasto na Lamu – główna, zamieszkała część wyspy – jest jedną z najstarszych i najlepiej zachowanych osad suahili w Afryce Wschodniej. Zbudowane z koralowca i drewna mangrowego miasto charakteryzuje się prostotą form strukturalnych, wzbogaconych wewnętrznymi dziedzińcami, werandami i bogato rzeźbionymi drewnianymi drzwiami. Na Lamu obchodzono najważniejsze muzułmańskie święta religijne od XIX wieku i dlatego wyspa stała się znaczącym ośrodkiem studiów Islamu i kultury Suahili. Wyspa ma połączenie morskie z portem Mokowe na kontynencie i z Wyspą Manda, na której znajduje się lotnisko. Na wyspie nie ma dróg, są jedynie alejki i wydeptane ścieżki, dlatego też nie ma na niej zbyt wielu pojazdów mechanicznych. Mieszkańcy poruszają się pieszo lub łodziami, używają także osłów do przewozu towarów i materiałów.

Port na wyspie Lamu został założony przez arabskich przedsiębiorców co najmniej w XIV wieku, kiedy zbudowano Meczet Pwani. Wyspa zarabiała na handlu niewolnikami. Po pokonaniu Pate Island w XIX wieku, wyspa stała się lokalną siłą, ale jej siła upadła po tym jak Brytyjczycy zmuszeni zostali do zamknięcia rynków niewolników w 1873 roku. W 1890 roku wyspa stała się częścią Zanzibaru, a jej status pozostał niejasny, aż do czasu gdy Wielka Brytania przyznała Kenii niepodległość. Turystyka rozwija się tutaj od 1970 roku, głównie wokół XVIII wiecznej architektury suahili i tradycyjnej kultury.

Stare Miasto Lamu zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2001 roku na podstawie 3 kryteriów:

  • Architektura i struktura urbanistyczna Lamu obrazowo demonstrują wpływy kulturowe z Europy, Arabii, oraz Indii, które stykały się tam od kilkuset lat. Z wykorzystaniem tradycyjnych technik suahili na wyspie stworzono pod ich wpływem własną, odrębną kulturę.
  • Wzrost i upadek portów morskich na wybrzeżu Afryki Wschodniej oraz interakcja między Bantu, Arabami, Persami, Hindusami, Europejczykami stanowi istotny etap kulturalny i gospodarczy w historii regionu, który znajduje swój najwybitniejszy wyraz w Starym Mieście wyspy Lamu.
  • Nadrzędna rola handlu na wyspie i jej atrakcyjność dla naukowców i nauczycieli dały Lamu ważną f

Źródło: Wikipedia (na licencji GNU FDL)

Skomentuj

You must be logged in to post a comment.