Seszele

Desroches II

 

Île Desroches lub Wyspa Desroches jest główną wyspą Amirantów, stanowiących część Zewnętrznych Wysp Seszeli. Położona jest 230 km na południowy zachód od Mahé, głównej wyspy Seszeli. Ma długość 6,2 km i powierzchnię lądową 3,24 km². Po obwodzie ciągnie się 15-kilometrowa, drobnoziarnista plaża.

Desroches swoją nazwę otrzymała od Chevalier de Roslan, kapitana statku L’Heure du Berger, po Chevalier des Roches, gubernatorze Mauritius (wówczas Île de France) oraz Réunion (wówczas Bourbon) w latach 1767-1772. Badania prowadził na niej w roku 1771 Chevalier de la Billiočre. Brytyjczycy pierwotnie nazwali miejsce Wyspą Drewna ze względu na gęste zalesienie. Wyspa była ważnym producentem kopry.

Liczba ludności Desroches wynosi około 50. Znajduje się tu osada w środkowej części północno-zachodniego wybrzeża (zwrócona w stronę laguny), mały luksusowy hotel z 20 pokojami na południe (Desroches Island Resort), zbudowany w 1988 roku, oraz utwardzone lądowisko o długości 1372 m w części południowej. Położona jest 36 km na wschód od brzegu Amirantów, oddzielona jest od niego wodami o głębokości ponad 1 300 metrów. Leży na południowym krańcu rafy o charakterze atolowym. Na północnym krańcu atolu znajdują się Shark Rocks, o głębokości między 3 a 6 metrów w najpłytszym miejscu. Na północno-wschodnim cyplu wyspy Desroches znajduje się latarnia morska. Wyspę okala sucha rafa, która rozciąga się w morze na 1,6 km po stronie północno-wschodniej i 0,8 km po stronie południowo-zachodniej. Wyspa jest niska, a jej roślinność to palmy kokosowe i wysokie drzewa o twardym drewnie. Do laguny prowadzi długi kanał o szerokości około 1,6 km. Najpłytsze miejsce w kanale ma 18,3 m głębokości. Przecina on atol w odległości około 11 km na północny zachód od wyspy Desroches.

Źródło: Wikipedia (na licencji GNU FDL)

Skomentuj

You must be logged in to post a comment.