Malediwy

Malediwy

To był krótki rejs po Malediwach. Odwiedziłem Male Atoll, South Male Atoll, Ari (Alifu) Atoll, Felidhe (Vaavu) Atoll, Dhangeti, Guraidhoo, Dhigurah. Najgorsza wyprawa ze wszystkich moich podróży. Ale zobaczyłem inny obraz kraju niż ten zazwyczaj pokazywany.

 

Malediwy – archipelag oraz państwo wyspiarskie o tej samej nazwie, położone na Oceanie Indyjskim, ok. 500 km na południowy zachód od południowego krańca Indii. Oficjalna nazwa w języku malediwskim (divehi) to Republika Państwa Wysp, albo z angielskiego Republika Malediwów.

Archipelag to ok. 1190 wysepek osadzonych na 26 atolach koralowych narosłych na podmorskim łańcuchu wulkanicznym, ciągnącym się przez 820 km z północy na południe i 120 km ze wschodu na zachód, 202 z tych wysepek jest zamieszkanych. Łączna powierzchnia lądowa archipelagu to 298 km², mieszkańców 396 tys. (stan na rok 2009), co daje zagęszczenie 1321 os./km². Na Malediwach występuje klimat równikowy wybitnie wilgotny, i dlatego jego średnia roczna suma opadów atmosferycznych wynosi 2130 mm a średnia roczna temperatura powietrza 27 °C.

Stolica Malediwów – Male, gdzie mieszka trochę ponad 1/4 ludności. Jest jedynym ośrodkiem miejskim w kraju.

Malediwy leżą zaledwie dwa metry ponad powierzchnią poziomu morza i są zagrożone całkowitym zalaniem. Dlatego państwo to od lat zwraca się do największych i najpotężniejszych krajów świata o pomoc w ograniczaniu efektu cieplarnianego.

Źródło: Wikipedia (na licencji GNU FDL)

Skomentuj

You must be logged in to post a comment.