Kategorie
Saint Vincent i Grenadyny

Union Island

Union Island jest częścią państwa Saint Vincent i Grenadyn. To najbardziej wysunięta na południe wyspa Grenadyn. Leży 90 km na południowy-zachód od Barbados i można z niej dostrzec wyspę Carriacou oraz stały ląd Grenady, które leżą bezpośrednio na południe.

Jej dwa główne miasta to Clifton i Ashton. Wyspę zamieszkuje około 3000 mieszkańców. Językiem urzędowym jest angielski, jednakże niektórzy kupcy w Clifton posługują się również językiem francuskim i niemieckim.

Na wyspie znajduje się międzynarodowe lotnisko, które oferuje lokalne loty do Saint Vincent i Grenadyny oraz międzynarodowe loty do Barbados, Carriacou, Grenady i Martyniki. Linie lotnicze latające na Union Island nie należą do IATA i ich trasy nie są widoczne dla większości regionalnych biur podróży – odwiedzający, zainteresowany podróżami na wyspy musi skontaktować się bezpośrednio z liniami lotniczymi lub z miejscowym biurem podróży. Loty odbywają się jedynie w ciągu dnia, z powodu braku oświetlenia na na pasie startowym.

Źródło: Wikipedia (na licencji GNU FDL)

Kategorie
Saint Vincent i Grenadyny

Tobago Cays

Tobago Cays to archipelag składający się pięciu małych, niezamieszkanych wysepek – Petit Rameau, Petit Bateau, Baradol, Petit Tobac i Jamesby – znajdujących się w południowej Grenadynie. Tobago Cays są obecnie kluczowym elementem Morskiego Parku Tobago Cays. To park narodowy i rezerwat przyrody prowadzony przez rząd St.Vincent i Grenadyny. Park Morski Tobago Cays składa się z 1 400 akrów laguny o piaszczystym dnie, który obejmuje cztery bezludne wyspy Cays z rafą koralową oraz 4 km rafy Horseshoe Reef. Bezludne rafy Cays otoczone są przez trzy większe, zaludnione wyspy Union Island, Mayreau i Canouan.

Najbardziej obszerne i dobrze rozwinięte kompleksy rafy koralowej w Saint Vincent i Grenadyny występują na płytkich szelfach około nawietrznej strony Mayreau i Union Island oraz wysp Cays. Ponadto, główne typy roślinności to roślinność plażowa i suchy las. Z wyjątkiem małych namorzyn w Petit Rameau i słonych stawów w Mayreau, w Cays nie ma terenów podmokłych.

Główni użytkownicy tego obszaru to statki wycieczkowe (szacunkowo 50 000 odwiedzających każdego roku), jachty (około 3 000 każdego roku), dzienne czartery (z pobliskich hoteli), nurkowie oraz miłośnicy połowów.

Źródło: Wikipedia (na licencji GNU FDL)