Kategorie
Seszele

Bijoutier

Atol Saint François jest jednym z dwóch atoli z grupy Alphonse na Seszelach. Znajduje się jedyne trzy kilometry na południe od atolu Alphonse. Atol jest niezamieszkany. Składają się na niego dwie wyspy: St François i Bijoutier.

Atol Saint François jest jednym z dwóch atoli z grupy Alphonse na Seszelach. Znajduje się jedyne trzy kilometry na południe od atolu Alphonse. Atol jest niezamieszkany. Składają się na niego dwie wyspy: St François i Bijoutier. Łączny obszar lądowy wyspy to 0.196 km², jednak całościowa powierzchnia wraz z płaską rafą i laguną jest znacznie większa (około 15 km z północy na południe i 5 km ze wschodu na zachód, o powierzchni większej niż 40 km²). Odkrył ją w dniu 28 stycznia 1730 Alfons de Pontevez, komendant francuskiej fregaty Le Lys. Atol został nazwany na cześć świętego Franciszka Salezego.

Północna i najmniejsza wyspa zawdzięcza swoją nazwę od francuskiego słowa “bijoutier”, co oznacza “jubiler”. Wyspa ma obszar 20.000 m². Można do niej dotrzeć tylko łodzią w czasie przypływu. Jest tak mała, że wystarczy kilka minut spacerem, aby obejść ją dookoła.

Źródło: Wikipedia (na licencji GNU FDL)

Leave a Reply