Kategorie
Seszele

Assumption

Wyspa Assumption to mała wyspa o współrzędnych geograficznych 9°45’S 46°29’E, położona na Oceanie Indyjskim na północ od Madagaskaru, stanowiąca część państwa Seszele. Leży około 30 kilometrów na południowy wschód od Atolu Aldabra i stanowi część Grupy Aldabra. To samotna wyspa koralowa o powierzchni 11,07 km², na której, po osłoniętej zachodniej stronie, znajduje się mała osada otoczona drzewami rzewni.

Wyspa Assumption to mała wyspa o współrzędnych geograficznych 9°45’S 46°29’E, położona na Oceanie Indyjskim na północ od Madagaskaru, stanowiąca część państwa Seszele. Leży około 30 kilometrów na południowy wschód od Atolu Aldabra i stanowi część Grupy Aldabra. To samotna wyspa koralowa o powierzchni 11,07 km², na której, po osłoniętej zachodniej stronie, znajduje się mała osada otoczona drzewami rzewni. Zaraz na południe od niej znajduje się opuszczona plantacja palm kokosowych. Pomiędzy dwoma wydmami piaskowymi na południowy wschód od osady biegnie betonowy pas startowy. Na zachodnim brzegu ciągnie się 5-kilometrowy prawie nieprzerwany pas plaży. Na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy widoczne są dwie wielkie wydmy piaskowe, z których jedna ma 32 m wysokości.

Ze względu na zniszczenia spowodowane eksploatacją guano, trwającą do roku 1983, w krajobrazie wyspy przeważają gołe skały i jaskinie, a roślinność jest skąpa i niska.

Godną uwagi cechą tej wyspy jest gekon Wyspy Assumption prowadzący dzienny tryb życia – podgatunek gekona występujący wyłącznie na tej wyspie.

Film dokumentalny „Świat milczenia” kręcono częściowo na wyspie Assumption.

Źródło: Wikipedia (na licencji GNU FDL)

Leave a Reply