Kategorie
Andamany i Nikobary

Baratang

Baratang – wyspa w Andamanach o powierzchni ok. 238 km². Jest jedną z głównych wysp Wielkiego Andamanu. Andaman Środkowy leży na północy, a na południu Andaman Południowy. Wyspy Archipelagu Ritchie leżą około 20 km na wschód. Port Blair – stolica indyjskiego Terytorium Andamanów i Nikobarów leży około 100 km na południe.

Wyspa położona pomiędzy 12°03′26″N 92°44′21″E (pokaż mapę) oraz 12°19′02″N 92°53′32″E. Tylko na wyspie Baratang znaleźć można przykłady wulkanów błotnych, które wybuchały sporadycznie – ostatnio w roku 2005, przypuszczalnie połączone to było z trzęsieniem ziemi w roku 2004 na Oceanie Indyjskim. Poprzedni większy wybuch zarejestrowany był 18 lutego 2003.

W tym obszarze są również inne wulkany. Na wyspie Barren jedyny czynny wulkan w Azji Południowej i wulkan Narcondam, uważany za wulkan drzemiący.

Kolejną ciekawostką przyrodniczą są jaskinie wapienne. Wyspa posiada stałą komunikację szybkimi łodziami z Port Blair.

Źródło: Wikipedia (na licencji GNU FDL)

Kategorie
Andamany i Nikobary

Jolly Buoy


Kategorie
Andamany i Nikobary

Andaman Południowy

Andaman Południowy i wyspa archipelagu Andamany leżącego we wschodniej części Oceanu Indyjskiego. Położona jest w południowej części grupy Wielki Andaman, który tworzy wraz z wyspami Andaman Północny, Andaman Środkowy oraz wieloma mniejszymi.

Wchodzi w skład indyjskiego terytorium związkowego Andamany i Nikobary. Wyspa zajmuje powierzchnię 1211 km², osiąga wysokość do 366 m. Na wyspie leży Port Blair, największe miasto i stolica całego terytorium.

Źródło: Wikipedia (na licencji GNU FDL)

Kategorie
Andamany i Nikobary

Havelock

Havelock jest największą wyspą Archipelagu Ritchie, położoną na wschód od Wielkiego Andamanu, jej powierzchnia wynosi około 114 km². Ludność wyspy to osadnicy bengalscy. Jest jednym z niewielu miejsc, które administracja Andamanów i Nikobarów udostępniła turystom i zachęca do rozwoju turystyki, stawiając głównie na promowanie ekoturystyki.

Wyspa Havelock uniknęła spustoszenia, jakie dotknęło większość obszarów w roku 2004 po trzęsieniu ziemi i tsunami, nie zanotowano też żadnych strat w ludziach.

Najsłynniejsze plaże wyspy to:

  • Plaża nr 7 – lepiej znana jako plaża Radha Nagar jest jedną z najbardziej popularnych plaż na wyspie.
  • Plaża nr 3 – Elephant Beach Hathi Dera na Havelock znana jest z bogatej fauny i flory, szczególnie korali.
  • Plaża nr 5 – VijayNagar

Źródło: Wikipedia (na licencji GNU FDL)