Kategorie
Gwinea Bissau

Bissau

Bissau – stolica Gwinei-Bissau. Jest największym miastem i głównym portem kraju z 427 400 mieszkańcami (2007). Położone na wyspie u ujścia rzeki Gêba do Oceanu Atlantyckiego.

Miasto założone zostało w 1687 przez Portugalczyków jako ufortyfikowany port, będąc w tamtych czasach ośrodkiem handlu niewolnikami. W XIX wieku nabrało rangi największego centrum handlowego na terenie Gwinei Portugalskiej. W 1942 roku miasto stało się stolicą regionu. W 1974 roku zostało stolicą niepodległej Gwinei Bissau.

Przemysł spożywczy, drzewny, rzemiosło; międzynarodowy port lotniczy. Główne produkty z tych terenów to olej palmowy, orzeszki ziemne i guma.

Głównymi atrakcjami miasta jest coroczny karnawał oraz liczne plaże. W Bissau znajduje się także Narodowy Instytut Sztuk oraz stadion. Podczas wojny domowej centrum zostało bardzo zniszczone, w ruinę popadł między innymi Pałac Prezydencki i Francuskie Centrum Kultury (obecnie odbudowane). Reszta miasta nie zdążyła się jeszcze dobrze rozwinąć.

Źródło: Wikipedia (na licencji GNU FDL)

Kategorie
Bijagos Gwinea Bissau

Ilheu do Meio

Meio – bezludna wyspa o pięknych plażach. Jej cechą charakterystyczną są potężne i majestatyczne drzewa kapokowe rosnące wśród palm. Zadziwiający jest prawie zupełny brak ptaków, choć wyspa położona jest naprawdę niedaleko od popularnego miejsca lęgowego – wyspy Cavalos.

Kategorie
Bijagos Gwinea Bissau

Ilha Joao Vieira

Joao Vieira to jedyna odwiedzona przeze mnie wyspa w archipelagu Bijagos posiadająca mały hotelik przeznaczony przede wszystkim dla wędkarzy. Wody wokół wyspy obfitują w nieprzebrane bogactwo ryb. To efekt prawie całkowitego braku komercyjnego rybołówstwa.

Kategorie
Bijagos Gwinea Bissau

Ilha dos Cavalos

Wyspa Cavalos jest drugim co do ważności miejscem lęgowym ptaków w Afryce Zachodniej, znajduje się na niej około 19.000 gniazd rybitw i innych gatunków. Wyspa jest bezludna i niewielka – można ją obejść po pięknych plażach w ciągu zaledwie dwóch godzin. Oprócz rybitw wyjątkowo tu dużo bielików afrykańskich. Cavalos wyróżniają spośród pozostałych wysp archipelagu Bijagos rozległe obszary przypominające wrzosowiska.

Kategorie
Bijagos Gwinea Bissau

Ilha de Orangozinho

Wyspę Orangozinho przecina sieć kanałów wśród lasów namorzynowych (mangrowców). Na drzewach i w powietrzu spotkać możemy bieliki afrykańskie. Pływaliśmy łódką szukając hipopotamów (to jedyne miejsce w Afryce, gdzie żyją w oceanie), niestety nie udało nam się ich odnaleźć.

Kategorie
Bijagos Gwinea Bissau

Ilha de Cabras

Cabras – mała wysepka położona blisko wyspy Roxa. Odwiedziliśmy jedyną wioskę na wyspie, zamieszkałą przez około 100 osób. Turyści bardzo rzadko odwiedzają to miejsce, dlatego była to jedyna wyspa w archipelagu Bijagos, gdzie wszyscy mieszkańcy chcieli zobaczyć swoje zdjęcia. Zazwyczaj proszą o to tylko dzieci.

Kategorie
Bijagos Gwinea Bissau

Ilha de Roxa

Wyspa Roxa – przybijałem do brzegu tej wyspy pięć razy w ciągu tygodnia. Niektóre z odwiedzonych miejsc to Inore, Ancutum i Ponta Barel. Spotkałem tam piękne plaże, ale najciekawsze były odwiedzone wioski. Wszystkie bardzo biedne – brak opieki lekarskiej i bieżącej wody. Mieszkańcy nie głodują – uprawiają warzywa, hodują kury i świnie. Tak jak wszędzie na wyspach archipelagu Bijagos, są przyjaźnie nastawieni. Zadziwiający jest brak zainteresowania rybołówstwem – mimo wspaniałych warunków, wszystkie wioski położone są w głębi wyspy, przeważnie godzinę marszu od oceanu.

Kategorie
Bijagos Gwinea Bissau

Rejs na Bijagos

Archipelag Bijagos – grupa 88 wysp na Oceanie Atlantyckim, o łącznej powierzchni 2 624 km², należąca do Gwinei Bissau. W czasach przedkolonialnych wyspy te były ważną przystanią w szlakach handlowych wzdłuż Afryki Zachodniej, posiadając pokaźną flotę. Pozwoliła im ona na pokonanie Portugalczyków w 1535. Kontrolę nad wyspami Portugalia uzyskała dopiero w 1936.

Ludność archipelagu wynosi ok. 30 tys. mieszkańców (2006), którzy w dużej mierze zachowali pierwotny, oparty na rolnictwie i łowiectwie, tryb życia. Południowe wyspy archipelagu są rezerwatem przyrody. Niektóre z wysp (Bubaque, Bolama, Caravela) posiadają znaczenie turystyczne, którego nie utraciły nawet w czasach krwawych rozruchów w kontynentalnej części Gwinei Bissau.

Źródło: Wikipedia (na licencji GNU FDL)