Kategorie
Madera

Porto Santo

Porto Santo to portugalska wyspa znajdująca się 43 km na północny-wschód od Madery, w północnej części Oceanu Atlantyckiego. Jest to najbardziej wysunięta na północ i wschód wyspa archipelagu Madery. Gmina nie ma granic lądowych i jest otoczona przez Ocean Atlantycki. Administracyjnie jest częścią Regionu Autonomicznego Madery. Długość wyspy wynosi około 11 km, a jej szerokość ok. 6 km. W 2001 roku jej populacja wynosiła 4474 osób, z zagęszczeniem 106,1/km².

Główna aglomeracja – stanowiąca jedną z zaledwie pięciu portugalski gmin, które mają tylko jedną parafię – to miasto Vila Baleira, znane również jako Porto Santo. Wyspa ma port lotniczy, który obsługuje loty do Funchal, oddalonego o jedyne 15 minut lotu. Najbliższe miejsce to Machico na Maderze, znajdujące się na południowym-zachodzie, które służy jako port dla miasta Funchal. Głównym przemysłem wyspy Porto Santo jest turystyka.

Źródło: Wikipedia (na licencji GNU FDL)

Kategorie
Madera

Madera

Madera, oficjalnie Region Autonomiczny Madery (port. Madeira) – niezależne politycznie i posiadające odrębną administrację terytorium portugalskie.

W starożytności znana Fenicjanom, jednak niezamieszkana. W czasie wypraw Portugalczyków w 1418 i 1420 odkryta przez nich, zasiedlona i zagospodarowana (najstarsze plantacje trzciny cukrowej z XV w.). W latach 1580-1640 wraz z Portugalią wchodziła w skład Hiszpanii. W 1801 i w latach 1807-1814 pod zarządem brytyjskim.

Madera jest największą wyspą archipelagu o powierzchni 741 km², długości 57 km (z zachodu na wschód), szerokości 22 km w najszerszym miejscu i długości wybrzeża około 140 km.

Najwyższym szczytem jest Pico Ruivo (1861 m n.p.m.). Klimat łagodny, określany mianem “wiecznej wiosny”. Średnia temperatura w styczniu wynosi ok. 16 °C, a w lipcu ok. 22 °C. Posiada bogatą roślinność podzwrotnikową. (Lasy wawrzynowe zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO). Obszar chroniony rezerwatem zajmuje niemal 2/3 powierzchni wyspy.

Źródło: Wikipedia (na licencji GNU FDL)