Kategorie
Bijagos Gwinea Bissau

Ilheu do Meio

Meio – bezludna wyspa o pięknych plażach. Jej cechą charakterystyczną są potężne i majestatyczne drzewa kapokowe rosnące wśród palm. Zadziwiający jest prawie zupełny brak ptaków, choć wyspa położona jest naprawdę niedaleko od popularnego miejsca lęgowego – wyspy Cavalos.

Kategorie
Bijagos Gwinea Bissau

Ilha Joao Vieira

Joao Vieira to jedyna odwiedzona przeze mnie wyspa w archipelagu Bijagos posiadająca mały hotelik przeznaczony przede wszystkim dla wędkarzy. Wody wokół wyspy obfitują w nieprzebrane bogactwo ryb. To efekt prawie całkowitego braku komercyjnego rybołówstwa.

Kategorie
Bijagos Gwinea Bissau

Ilha dos Cavalos

Wyspa Cavalos jest drugim co do ważności miejscem lęgowym ptaków w Afryce Zachodniej, znajduje się na niej około 19.000 gniazd rybitw i innych gatunków. Wyspa jest bezludna i niewielka – można ją obejść po pięknych plażach w ciągu zaledwie dwóch godzin. Oprócz rybitw wyjątkowo tu dużo bielików afrykańskich. Cavalos wyróżniają spośród pozostałych wysp archipelagu Bijagos rozległe obszary przypominające wrzosowiska.

Kategorie
Bijagos Gwinea Bissau

Ilha de Orangozinho

Wyspę Orangozinho przecina sieć kanałów wśród lasów namorzynowych (mangrowców). Na drzewach i w powietrzu spotkać możemy bieliki afrykańskie. Pływaliśmy łódką szukając hipopotamów (to jedyne miejsce w Afryce, gdzie żyją w oceanie), niestety nie udało nam się ich odnaleźć.

Kategorie
Bijagos Gwinea Bissau

Ilha de Cabras

Cabras – mała wysepka położona blisko wyspy Roxa. Odwiedziliśmy jedyną wioskę na wyspie, zamieszkałą przez około 100 osób. Turyści bardzo rzadko odwiedzają to miejsce, dlatego była to jedyna wyspa w archipelagu Bijagos, gdzie wszyscy mieszkańcy chcieli zobaczyć swoje zdjęcia. Zazwyczaj proszą o to tylko dzieci.