Kategorie
Belize

Ambergris Caye

Ambergris Cay największa wyspa Belize w dystrykcie Belize na Morzu Karaibskim. Wyspa stanowi bardzo popularne miejsce wakacyjnego wypoczynku.

Wyspa, której historia pamięta czasy starożytnych Majów, europejskich, kolonizatorów, piratów oraz uciekinierów z Meksyku.

Główne walory turystyczne wyspy to przepiękne plaże z rafami koralowymi wraz z Rezerwatem Rafy Koralowej Belize, w którym występuje 70 gatunków korali twardych i 36 miękkich oraz 500 gatunków ryb. Odcinek leżący zaledwie kilkaset metrów od miasta San Pedro jest łatwo dostępny. 6 km na południowy wschód od miasta znajduje się Morski Rezerwat Hol Chan, obejmujący obszar 8 km2 płytkowodnych korali, przecięty kanałem. 100 km w głąb morza położona jest na atolu Lighthouse Reef wielka podmorska studnia Blue Hole.

Wyspa ma bardzo rozbudowaną infrastrukturę turystyczną z hotelami i ośrodkami sportów wodnych (nurkowanie windsurfing, kajakarstwo, pływanie). Największym jak i najbardziej popularnym kurortem turystycznym jest San Pedro. Stanowi ono centrum rozrywkowe wyspy, gdzie znajdują się liczne bary, kluby i restauracje. Główne atrakcje miasta jak i wyspy to Avenida Del Sol, gdzie można oglądać wspaniałą lagunę oraz Boca Del Rio, gdzie panują doskonałe warunki do kąpieli morskich w wodzie o przeciętnej temperaturze 26°C.

Źródło: Wikipedia (na licencji GNU FDL)

Kategorie
Belize

Belize

Belize (do 1973 Honduras Brytyjski) – państwo w Ameryce Środkowej leżące na półwyspie Jukatan, nad Morzem Karaibskim, od północy graniczące z Meksykiem (długość granicy 250 km), a na zachodzie z Gwatemalą (266 km).

W północnej części kraju rozciąga się nadbrzeżna nizina, w wielu miejscach silnie zabagniona. W południowym Belize ciągnie się pasmo gór Maya, z najwyższym szczytem kraju Victoria Peak (1122 m n.p.m.). Wzdłuż wybrzeża natrafić można na liczne laguny. Kilkanaście kilometrów dalej ciągnie się łańcuch niewielkich wysepek koralowych (cayes), tworzących barierę koralową. Kilkadziesiąt kilometrów od północnej części wybrzeża znaleźć można większe wyspy, m.in. Ambergris Caye i Turneffe.

W Belize panuje wilgotny klimat równikowy z krótką porą suchą od lutego do kwietnia. Roczne sumy opadów dochodzą do 2000 mm, a średnie temperatury miesięczne wahają się od 23°C w grudniu do 28°C w czerwcu. Wybrzeża Belize są często nawiedzane przez huragany. Jeden z nich zniszczył w 1961 roku dawną stolicę kraju Belize City, stąd też podjęto decyzję o budowie nowej stolicy Belmopan.

Blisko połowę powierzchni kraju zajmują wilgotne lasy równikowe. Jedynie w nieco mniej wilgotnych miejscach zastępują je suche lasy podzwrotnikowe i sawanny. Natomiast wybrzeża porastają namorzyny.

Źródło: Wikipedia (na licencji GNU FDL)

Kategorie
Belize

Caye Caulker

Caye Caulker (także Cayo Corker) – niewielka wyspa koralowa zbudowana z wapienia u wybrzeży Belize, w dystrykcie Belize, jedna z Wysp Północnych. Najwyższy punkt wyspy ma wysokość 2,4 m. Główne miasto na wyspie także nosi nazwę Caye Caulker. Wyspa leży 32 km na północ od Belize City. Znajdują się tutaj m.in. lotnisko, port, hotele, sklepy i restauracje.

Źródło: Wikipedia (na licencji GNU FDL)