Kategorie
Nowa Kaledonia

Wyspa Sosen

Wyspa Sosen (z francuskiego: Île des Pins) znajduje się na Oceanie Spokojnym, w archipelagu Nowej Kaledonii – zamorskim terytorium Francji. Wyspa jest częścią gminy (miasta) L’Île-des-Pins, w Południowej Prowincji Nowej Kaledonii. Wyspa Sosen często nazywaną jest : “l’Ile la plus proche du Paradis ( “wyspą najbliższą raju”) i słynie z możliwości nurkowania w środku i okolicach jej barwnej laguny. Wiele gatunków tropikalnych ryb i koralowców można obserwować w przezroczystej wodzie.

Wyspa znajduje się około 22° 37′ S 167° 29′ W i ma rozmiary 15 km (9 mil) na 13 km (8 mil). Leży na południowy wschód od Grande Terre (Wielkiej Ziemi), głównej wyspy Nowej Kaledonii, oddalona jest o około 100 kilometrów na południowy-wschód od Numei – stolicy Nowej Kaledonii. Na wyspie znajduje się jeden port lotniczy (kod ILP) posiadający pas startowy o długości 3 600 m. Wyspa Sosen otoczona jest przez Rafę Barierową Nowej Kaledonii.

Mieszkańcy wyspy to głównie rodzimi melanezyjscy Kanakowie, których populacja wynosi około 2 000 (szacunki z 2006 roku).

Wyspa jest bogata w różne gatunki zwierząt i jest domem dla wielu unikalnych stworzeń, takich jak gekon orzęsiony Rhacodactylus ciliatus i największy na świecie gekon Rhacodactylus leachianus.

Wzniesienie Nga jest najwyższym punktem wyspy, ma 262 metrów (860 stóp) wysokości.

Źródło: Wikipedia (na licencji GNU FDL)

Kategorie
Nowa Kaledonia

Nowa Kaledonia

Nowa Kaledonia (Nouvelle Calédonie) – francuskie terytorium zależne w zachodniej części Oceanu Spokojnego, w Melanezji, około 1400 km na wschód od Australii i 1 500 km na północny zachód od Nowej Zelandii.

W skład terytorium wchodzi wyspa Nowa Kaledonia wraz z przybrzeżnymi wyspami (m.in. Wyspy Lojalności, Pins, Chesterfield).

Preferowaną przez melanezyjskich ludność (określającą siebie jako Kanak) nazwą państwa, będącą w czasami w użyciu również przez tamtejszych Francuzów i pozostałych mieszkańców pochodzenia europejskiego lub azjatyckiego jest Kanaky.

Powierzchnia całego terytorium zamorskiego Nowej Kaledonii wynosi 18,6 tys. km², w tym główna wyspa – 16,8 tys. km². 179 tys. mieszkańców (1993). Stolicą terytorium jest Numea (Nouméa) w południowej części wyspy Nowa Kaledonia. Melanezyjscy Kanakowie stanowią 42,5% mieszkańców, biali 37,1%, Polinezyjczycy 11,8%. Poza tym głównie Azjaci.

Źródło: Wikipedia (na licencji GNU FDL)