Kategorie
Indonezja Małe Wyspy Sundajskie

Alor I


Alor (indonezyjski: Pulau Alor, dawniej Ombai) – wyspa w Indonezji, największa z wysp Alor; powierzchnia 2119.7 km²; długość linii brzegowej 281.7 km. Ok. 170 tys. mieszkańców (2005).

Powierzchnia górzysta (Gunung Potomana 1839 m n.p.m.), porośnięta lasem i formami trawiastymi; uprawa ryżu, kukurydzy, drzew owocowych; rybołówstwo; turystyka; główne miasto Kalabahi.

12 listopada 2004 r. wystąpiło trzęsienie ziemi o sile 6,0 w skali Richtera, zabijając 34 osoby.

Źródło: Wikipedia (na licencji GNU FDL)

Kategorie
Indonezja Małe Wyspy Sundajskie

Lembata II

Lembata (indonez. Pulau Lembata, dawniej Lomblen, Kawula, Kawolea) – wyspa w Indonezji, największa z wysp Solor; powierzchnia 1269,7 km²; długość linii brzegowej 322,4 km.

Wyspa o wydłużonym, nieregularnym kształcie; u północnych wybrzeży rafy koralowe. Powierzchnia górzysta (wys. do 1533 m n.p.m.), występują czynne wulkany.

Uprawa ryżu, palmy kokosowej; rybołówstwo; główna miejscowość Lewoleba.

Źródło: Wikipedia (na licencji GNU FDL)

Kategorie
Małe Wyspy Sundajskie

Flores

Flores (z port. “wyspa kwiatów”) to indonezyjska wyspa wchodząca w skład Małych Wysp Sundajskich. Druga co do wielkości wyspa tego archipelagu. Na południowy wschód od wyspy położona jest wyspa Timor, na południowy zachód wyspa Sumba, a na północ Celebes. Powierzchnia: 14,1 tys. km². Liczba mieszkańców: 1 831 000 w 2010 roku.

Wyspa jest górzysta (najwyższy szczyt 2382 m n.p.m.), rozciąga się w kierunku równoleżnikowym. Na wyspie znajdują się liczne czynne i nieczynne wulkany, a region jest aktywny tektonicznie. Znaną atrakcją przyrodniczą i turystyczną jest wygasły wulkan Keli Mutu z trzema kolorowymi jeziorami. Wulkan uważany jest przez ludność tubylczą za świętą górę, wierzą oni, że jest to miejsce przebywania duchów. Jeziora co pewien czas zmieniają swoje kolory.

Źródło: Wikipedia (na licencji GNU FDL)

Kategorie
Małe Wyspy Sundajskie

Adonara

Adonara (indonezyjski: Pulau Adonara) – wyspa w Indonezji w grupie wysp Solor; powierzchnia 509.0 km²; długość linii brzegowej 104.6 km; ok. 60 tys. mieszkańców.

Powierzchnia górzysta (Ili Boleng 1659 m n.p.m.); uprawa ryżu, kukurydzy, palmy kokosowej; rybołówstwo; główna miejscowość Sagu.

Źródło: Wikipedia (na licencji GNU FDL)

Kategorie
Małe Wyspy Sundajskie

Pulau Komba

Wyspa Komba (indonez. Pulau Komba) jest małą, bezludną wyspą na morzu Banda, położoną na północny-wschód od Flores, Indonezja. Ze względu na jej odizolowanie i trudny dostęp, jest bardzo rzadko odwiedzana.

Kiedy zbliżyłem się do wyspy stało się jasne, że wulkan Batu Tara jest wciąż aktywny. Szarawe plamy popiołu regularnie wydobywają się z krateru, mocno kontrastując z zieloną roślinnością pokrywającą strome zbocza wulkanu.