Kategorie
Wyspy Zielonego Przylądka

São Vicente

(English)

São Vicente (Portuguese for “Saint Vincent”), also Son Visent or Son Sent in Cape Verdean Creole, is one of the Barlavento islands of Cape Verde. It is located between the islands of Santo Antão and Santa Luzia, with the Canal de São Vicente separating it from Santo Antão.

São Vicente (z portugalskiego “Saint Vincent), znany również jako Son Visent lub Son Sent, w kreolskiej Republice Zielonego Przylądka, jest jedną z Wysp Zawietrznych Zielonego Przylądka. Znajduje się między wyspami Santo Antão i Santa Luzia, z Kanałem São Vicente oddzielającym ją od Santo Antão.

Wyspa ma jeden podział administracyjny – miasto São Vicente. Obejmuje ono wszystkie wyspy São Vicente oraz pobliską bezludną wyspę Santa Luzia, na południowym wschodzie. “Dia do Município” lub “Dzień Gminy” odbywa się 22. stycznia. Gmina obejmuje tylko jedną parafię Nossa Senhora da Luz.

São Vicente rozłożone jest, mniej więcej, na planie prostokąta o powierzchnii ok. 227 km2 (88 km²). Od wschodu do zachodu mierzy 24 km oraz z północy na południe nie więcej niż 16 km. Teren obejmuje góry na zachodzie, południowym zachodzie, południu, środkowym-wschodzie i północny. Obszar jest płaski w części północno-środkowej, centralnej i w części wschodniej na południe od Calhau oraz w północnej części w obszarze Baia das Gatas. Obszar miejski w Mindelo znajduje się w północnej części. Znaczna część wyspy jest wylesiona.

Źródło: Wikipedia (na licencji GNU FDL)

Leave a Reply