Kategorie
Madagaskar

Andasibe

Park Narodowy Andasibe-Mantadia to 155 kilometrów kwadratowych obszaru chronionego składającego się głównie z pierwotnych lasów w prowincji Toamasina na wschodnim Madagaskarze. Położenie parku waha się między 900-1250 metrów nad poziomem morza, charakteryzuje go wilgotny klimat. Roczna średnia opadów wynosi tu 1700 mm, deszcz pada przez 210 dni każdego roku. Ten las tropikalny jest siedliskiem wielu gatunków różnorodnych ekosystemów, w tym wielu typowych, rzadkich i zagrożonych gatunków, między innymi jedenastu gatunków lemurów. Park składa się z dwóch części: Parku Narodowego Mantadia i Rezerwatu Analamazaotra, który powszechnie znany jest z populacji największych madagaskarskich lemurów Indri.

Główne zagrożenie dla parku niesie zanikanie przylegających do niego siedlisk, znajdujących się poza jego obrębem. Ten zanik spowodowany został głównie przez wycinanie lasów tropikalnych i zastępowanie ich komercyjnym, australijskim eukaliptusem oraz chińskimi lasami sosnowymi. W mniejszym stopniu zanik powoduje także wycinanie i palenie lasu pod uprawy ryżu, które pogorsza się przez bardzo wysokie tempo wzrostu liczby ludności i ubóstwo na rolniczym Madagaskarze.

W odpowiedzi na zagrożenie związane ze znikającymi siedliskami, zostały stworzone rezerwaty w pobliżu Andasibe-Mantadia, które balansują wydobycie zasobów poprzez ochronę środowiska. Pojawiły się także próby stworzenia ekonomicznych i środowiskowo-zorientowanych alternatyw dla zastępowania rodzimych lasów eukaliptusem i sosną.

Źródło: Wikipedia (na licencji GNU FDL)

Kategorie
Madagaskar

Anjajavy


Kategorie
Madagaskar

Morondava

Morondava – miasto w zachodnim Madagaskarze, w prowincji Toliara. Według szacunków na 2008 rok liczy 38 073 mieszkańców.

Źródło: Wikipedia (na licencji GNU FDL)

Kategorie
Madagaskar

Aleja baobabów

Aleja Baobabów to znacząca grupa drzew baobabu ścielących zakurzone drogi między Morondawą i Belon’i Tsiribihina w Menabe, regionie zachodniej części Madagaskaru. Jego uderzający krajobraz przyciąga turystów z całego świata, stając się jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w regionie. Aleja stała się centrum lokalnych wysiłków w dziedzinie ochrony przyrody. W lipcu 2007 Ministerstwo Środowiska, Wód i Lasów przyznało mu tymczasowy status ochronny. Był to pierwszy krok w kierunku uczynienia go pierwszym narodowym pomnikiem przyrody na Madagaskarze.

Wzdłuż bulwaru ciągnie się kilkanaście drzew z gatunku Adansonia grandidieri, mających około 30 metrów wysokości – typowych dla Madagaskaru. Drzewa Baobabu, niektóre wiekiem sięgające 800 lat, znane lokalnie jako renala (malgaskie “matka lasu”), są spuścizną po gęstych lasach tropikalnych, które kiedyś obrastały Madagaskar. Drzewa pierwotnie nie wzrastały w izolacji nad krajobrazem wyschniętych zarośli, tylko rozwijały się w gęstym lesie. Przez lata, wraz ze wzrostem ludności w kraju, sukcesywnie wycinano lasy na potrzeby rolnictwa, pozostawiając jedynie drzewa baobabu, które miejscowi zachowali z szacunku dla ich wartości jako źródła pożywienia i materiału budowlanego.

Obszar ten nie jest parkiem narodowym, przez co drzewa zagrożone są dalszym wylesianiem, zanieczyszczeniami pochądzącymi z rozrastających się pól ryżowych, plantacji trzciny cukrowej i krzewów oraz pożarami lasów. Pomimo swojej popularności jako celu podróży turystycznych, obszar ten nie ma centrum dla zwiedzających ani bramy opłat, a lokalni rezydenci uzyskują niewielkie dochody z turystyki. Conservation International we współpracy z Fanamby – NGO z Madagaskaru – zainicjowała projekt ekoturystyczny, którego celem jest ochrona obszaru gospodarczego i poprawy statusu ekonomicznego lokalnej społeczności.

Źródło: Wikipedia (na licencji GNU FDL)

Kategorie
Madagaskar

Berenty

Rezerwat Berenty to mały, prywatny rezerwat lasów galeriowych ciągnący się wzdłuż rzeki Mandrake, wchodzący w na wpół wysuszony ekoregion lasów kolczastych na dalekim południu Madagaskaru. Przez kilka lat prymatolog Alison Jolly wraz ze studentami-wolontariuszami odwiedzała Berenty, by prowadzić tam badania terenowe nad lemurami. Rezerwat jest również ulubionym miejscem turystów zainteresowanych niektórymi z madagaskarskich gatunków ptaków, miedzy innymi sowami i kukułkami Coua.

Berenty posiada zakwaterowanie w lesie i oferuje zestaw leśnych tras do zbadania. To najbardziej przyciąga odwiedzających madagaskarskie rezerwaty przyrody. Można do niego dotrzeć po dwóch godzinach jazdy od Tôlanaro na południowo-wschodnim wybrzeżu.

Źródło: Wikipedia (na licencji GNU FDL)