Kategorie
Belize

Half Moon Caye

Half Moon Caye – mała wyspa na Morzu Karaibskim, należąca do Belize. Leży w południowo-wschodniej części atolu Lighthouse Reef, 12 km na południe od Great Blue Hole. Atol ten należy do Rafy Koralowej Belize.

Wyspa Half Moon Caye jest schronieniem dla 99 gatunków ptaków, w tym głuptaka czerwononogiego oraz jaszczurek i mających tu swoje lęgowiska żółwi morskich.

W pobliżu wyspy znajdują się miejsca do nurkowania, przede wszystkim Half Moon Caye Wall – podwodna ściana, opadająca na głębokość 1000 m i pokryta miękkimi koralami.

Half Moon Caye Natural Monument był pierwszym obszarem chronionym utworzonym w Belize.

Źródło: Wikipedia (na licencji GNU FDL)

Kategorie
Belize

Turneffe Atoll

Turneffe – grupa wysp (niektóre o powierzchni powyżej 20 km²) i wysepek karaibskich położona na południowy wschód od San Pedro i Caye Caulker, u wybrzeży Belize w Ameryce Środkowej, w odległości 32 km od Belize City. Cały atol ma około 48 km długości i 16 km szerokości, co czyni go największym koralowym atolem w Belize na Wielkiej Mezoamerykańskiej Rafie Koralowej. 22 listopada 2012 atol został oficjalnie uznany za rezerwat morski Turneffe Atoll Marine Reserve.

Źródło: Wikipedia (na licencji GNU FDL)

Kategorie
Galapagos

Tower

Genovesa (ang. Tower) – wyspa w archipelagu Galapagos, należącym do Ekwadoru. Leży w północnej grupie wysp, jest bezludna.

Jest to wyspa wulkaniczna o kształcie podkowy, który zawdzięcza zapadnięciu ściany kaldery wygasłego wulkanu tarczowego. Zalana przez morze kaldera tworzy zatokę Darwina, otwartą od południa. Niektóre potoki lawowe mogą być młodsze; w centrum wyspy mniejszy krater wypełnia jezioro wulkaniczne z osadami o wieku co najwyżej 6000 lat. Na wyspie są dwa miejsca dostępne dla turystów: tzw. stopnie księcia Filipa, stromy szlak wiodący w górę klifów, oraz plaża w zatoce Darwina; ponadto w zatoce dozwolone jest nurkowanie.

Źródło: Wikipedia (na licencji GNU FDL)

Kategorie
Galapagos

Floreana

Floreana – wyspa w archipelagu Galapagos, należącym do Ekwadoru. Jest jedną z najdalej na południe wysuniętych wysp archipelagu.

Floreana, jak wszystkie wyspy archipelagu, jest pochodzenia wulkanicznego. Była to pierwsza zasiedlona przez ludzi wyspa Galapagos, już w latach 1807-09 mieszkał na niej Irlandczyk Patrick Watkins. Jeszcze w 1793 roku wielorybnicy założyli na niej „urząd pocztowy” w formie baryłki, w której zostawiane były listy, zabierane przez marynarzy podróżujących na właściwej trasie. Była także pierwszą wyspą, na którą w 1832 przybyli Ekwadorczycy; początkowo służyła jako kolonia karna. Współcześnie mieszkańcy zajmują się głównie uprawą roli, słodką wodę czerpią z jeziorka, które napełnia się podczas pory deszczowej; w porze suchej niedobór wody bywa dużym problemem. Dwie trzecie mieszkańców zamieszkuje miasto portowe, Puerto Velasco Ibarra. Na wyspę można dostać się łodzią z wyspy Santa Cruz, średnio co dwa tygodnie.

Źródło: Wikipedia (na licencji GNU FDL)

Kategorie
Galapagos

Hood

Española (Hood) – wyspa w archipelagu Galapagos, należącym do Ekwadoru. Jest ona najdalej na południe wysuniętą wyspą archipelagu. Española, jak wszystkie wyspy archipelagu, jest pochodzenia wulkanicznego. Utworzył ją pojedynczy wulkan tarczowy, który wygasł, gdy płyta oceaniczna przesunęła się ponad plamą gorąca Galapagos. Wyspa od tamtego czasu ulega erozji; jako że jest to jedna z najstarszych wysp archipelagu, wskutek erozji stała się również jedną z najbardziej nizinnych.

Dzięki znacznej izolacji nie tylko od kontynentu, ale i od reszty archipelagu, na wyspie tej występuje szereg endemitów. Wyspa jest niezamieszkana.

Źródło: Wikipedia (na licencji GNU FDL)