Kategorie
Wyspy Cooka

Aitutaki

Aitutaki (tradycyjna nazwa Araura) – atol wchodzący w skład Południowych Wysp Cooka, należący administracyjnie do terytorium zależnego Nowej Zelandii – Wyspy Cooka. Atol stanowi jednocześnie jednostkę administracyjną o takiej samej nazwie.

Atol ma powierzchnię 18,3 km², a zamieszkany jest przez 1720 mieszkańców (dane szacunkowe na 2007). W skład atolu wchodzi 28 wysp i wysepek, z których najważniejszą i jedyną zamieszkaną jest Aitutaki. Najwyższym wzniesieniem atolu jest Maungapu wznosząca się na 124 m n.p.m. Na głównej wyspie znajduje się małe lotnisko o dwóch pasach, pozostałość po instalacjach militarnych z okresu II wojny światowej. Głównym miejscem zaopatrzenia i handlu atolu jest jednak mały port w Arutandze. Ze względu na niebezpieczeństwo okalających atol raf koralowych statek zaopatrzeniowy rzuca kotwicę przed barierą koralową i towar zostaje przeładowany na mniejsze łodzie. Na drugiej stronie wyspy, w pobliżu lotniska, zlokalizowany jest duży hotel turystyczny Pacific Resort Aitutaki. Wzdłuż wybrzeża od hotelu aż do Arutangi spotkać można szereg małych, prowadzonych przez lokalną ludność miejsc usług turystycznych typu bungalow. Ta strona wyspy posiada piękną piaszczystą plażę.

Źródło: Wikipedia (na licencji GNU FDL)

Kategorie
Wyspy Cooka

Rarotonga

Rarotonga – wyspa wchodząca w skład Południowych Wysp Cooka, należąca administracyjnie do terytorium zależnego Nowej Zelandii – Wyspy Cooka. Wyspa stanowi jednocześnie jednostkę administracyjną o takiej samej nazwie.

Jest to największa i najludniejsza spośród Wysp Cooka. Ma ona powierzchnię 67,1 km², a zamieszkana jest przez 13930 mieszkańców (dane szacunkowe na 2007). Jest to wyspa wulkaniczna – stanowi szczyt wygasłego wulkanu. Najwyższym wzniesieniem jest Te Manga osiągająca 652 m n.p.m.

Źródło: Wikipedia (na licencji GNU FDL)

Kategorie
Niue

Niue

Niue (ang. wym. [ˈnjuːeɪ]) – terytorium stowarzyszone Nowej Zelandii, położone na wyspie koralowej na Oceanie Spokojnym w Polinezji. Nazwa pochodzi od dwóch słów: „niu” czyli „palma kokosowa” oraz „e” tzn. „oglądać, patrzeć”. Położona jest ok. 2400 km na północny wschód od Nowej Zelandii, w trójkącie utworzonym przez Wyspy Cooka, Tonga oraz Samoa.

Na wyspie o powierzchni 260 km² mieszkają zaledwie 1626 osoby (2017). Stolicą Niue jest Alofi. Na wyspie wychodzi gazeta Niue Star.

Niue posiada domenę internetową .nu. W okresie od 23 czerwca do 13 października 2003 Niue było jedynym terytorium na świecie oferującym mieszkańcom oraz turystom darmowy dostęp do Internetu w technologii Wi-Fi na całym swoim obszarze.

Źródło: Wikipedia (na licencji GNU FDL)

Kategorie
Tonga

Atata


Kategorie
Tonga

Vavaʻu

Vavaʻu – jeden z trzech głównych archipelagów wchodzących w skład Tonga na Oceanie Spokojnym. Składa się z jednej dużej wyspy oraz 40 mniejszych. Vavaʻu wystaje do 204 m ponad poziom morza. Stolicą wyspy jest Neiafu, trzecie co do wielkości miasto na Tonga. Głównym zajęciem mieszkańców jest rybołówstwo. Vavaʻu jest znane ze swoich pięknych, nieskażonych plaż.

Źródło: Wikipedia (na licencji GNU FDL)