Kategorie
Seszele

Indian Ocean Explorer porwany przez piratów z Somalii

Ostatnia podróż na Seszele z kilku powodów była wyjątkowa. Po pierwsze było to spełnienie marzenia, które miałem od 13 lat – dotrzeć na Aldabrę. Przepłynęliśmy spory dystans – w ciągu 12 dni ponad 1500 kilometrów. Po drugie – udało mi się poznać miejsca wyjątkowe: Desroches (wyspa, na której byłem też trzy miesiące wcześniej), Alphonse, Astove, Cosmoledo, Assumption, no i oczywiście Aldabra.

Mieliśmy również sporo szczęścia. Nasz statek Indian Ocean Explorer – ok. 2 tygodnie po wyprawie został porwany przez piratów z Somalii. Porwanie nastąpiło u wybrzeży wyspy Assumption, między 28 a 30 marca 2009 roku. Załoga statku przetrzymywana była w niewoli przez 79 dni. Szczęśliwie dzięki działaniom seszelskich władz uwolniono ich 22 czerwca 2009. Statek jednak wciąż pozostaje w rękach piratów, zacumowany u wybrzeży Środkowej Somalii, jako że przedstawiciele rządu Seszeli odmówili zwolnienia z więzienia złapanych wcześniej somalijskich piratów, czy choćby wpłacenia okupu za porwanych.

Kategorie
Seszele

Assumption

Wyspa Assumption to mała wyspa o współrzędnych geograficznych 9°45’S 46°29’E, położona na Oceanie Indyjskim na północ od Madagaskaru, stanowiąca część państwa Seszele. Leży około 30 kilometrów na południowy wschód od Atolu Aldabra i stanowi część Grupy Aldabra. To samotna wyspa koralowa o powierzchni 11,07 km², na której, po osłoniętej zachodniej stronie, znajduje się mała osada otoczona drzewami rzewni. Zaraz na południe od niej znajduje się opuszczona plantacja palm kokosowych. Pomiędzy dwoma wydmami piaskowymi na południowy wschód od osady biegnie betonowy pas startowy. Na zachodnim brzegu ciągnie się 5-kilometrowy prawie nieprzerwany pas plaży. Na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy widoczne są dwie wielkie wydmy piaskowe, z których jedna ma 32 m wysokości.

Ze względu na zniszczenia spowodowane eksploatacją guano, trwającą do roku 1983, w krajobrazie wyspy przeważają gołe skały i jaskinie, a roślinność jest skąpa i niska.

Godną uwagi cechą tej wyspy jest gekon Wyspy Assumption prowadzący dzienny tryb życia – podgatunek gekona występujący wyłącznie na tej wyspie.

Film dokumentalny „Świat milczenia” kręcono częściowo na wyspie Assumption.

Źródło: Wikipedia (na licencji GNU FDL)

Kategorie
Seszele

Aldabra Atoll

Aldabra, atol złożony z 4 wysp koralowych otaczających płytką lagunę; jest on położony na Oceanie Indyjskim i należy do Republiki Seszeli. Powierzchnia 154 km kw.

Atol jest niezamieszkany i odznacza się dziewiczą przyrodą, szczególnie nietkniętą przez człowieka fauną wyspy, znajdują się tam np. m.in.:

  • największa kolonia żółwi olbrzymich (152 tys.)
  • endemiczne gatunki: pustułka seszelska (Falco araea), koralczyk czerwonogłowy (Alectroenas pulcherrima), syczek seszelski (Otus insularis) – gatunek zagrożony wyginięciem, salangana seszelska (Aerodramus elaphrus)

W roku 1982 atol został wpisany na lista światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to ścisły rezerwat przyrody z ograniczonym dostępem dla ruchu turystycznego.

Źródło: Wikipedia (na licencji GNU FDL)

Kategorie
Seszele

L’Ilot

Kategorie
Seszele

Cosmoledo Atoll

Cosmoledo to atol w Grupie Aldabra należący do Wysp Zewnętrznych Seszeli. Atol ma 14,5 km wzdłuż równoleżnika i 11,5 km wzdłuż południka. Całkowita powierzchnia wynosi około 5,2 km², a laguna mierzy sobie 145 km² (w sumie 152 km²). Współrzędne geograficzne to 9°42’S 47°36’E. Najbliższa wyspa to Astove, 38 km dalej na południe. Atol Cosmoledo i Wyspa Astove znane są łącznie jako Grupa Cosmoledo, stanowiąca część większej Grupy Aldabra.

Na obwodzie atolu znajduje się 16 wysepek i ław koralowych, z których do największych należą Menai (na zachodzie) i wyspa Wizard (Grande Île, na południowym wschodzie).

Cosmoledo jest domem największych na Seszelach kolonii wszystkich trzech gatunków głuptaka, jakie żyją na Seszelach. Na atolu egzystuje ostatnia zdolna do życia populacja głuptaka białobrzuchego – głównie na Ile du Sud Ouest, a także na Ile du Nord. Znajduje się tu również największa na Oceanie Indyjskim populacja głuptaka czerwononogiego, której liczebność Island Conservation Society (Stowarzyszenie Ochrony Przyrody Wyspy) szacuje na 15 000 par.

Źródło: Wikipedia (na licencji GNU FDL)

Kategorie
Seszele

Astove

Wyspa Astove to część Grupy Aldabra w ramach Seszeli. Leży 38 km na południe, południowy- wschód od Atolu Cosmoledo, jej współrzędne geograficzne to 10°06’S 47°45’E. To wniesiona wyspa koralowa o przedziwnym kształcie – jeden pas lądu, w najszerszym punkcie liczący sobie ponad 1 km (blisko jedną milę), prawie w całości zamyka płytką lagunę. Ta z kolei ma maksymalną głębokość 3 metrów (10 stóp), a jedynym jej wylotem jest kręty przesmyk na południowym zachodzie, zwany kanałem Gueule Bras.

Wyspa Astove mierzy blisko 6 km (3,7 mili) wzdłuż południka i około 4 km (2,5 mili) w najszerszym miejscu wzdłuż równoleżnika. Jej powierzchnia wynosi 4,96 km², a całkowita powierzchnia z laguną to 9,5 km². Jedyna osada, mieszcząca się na wybrzeżu zachodnim, od lat 80-tych XX wieku jest niezamieszkana. Na północno-wschodnim cyplu wyspy znajduje się trawiaste lądowisko, a także pozostałości po istniejącej tu niegdyś plantacji kokosa i agawy. Obecnie wyspa należy do rzadko odwiedzanych, zwykle przez naukowców badających ekologię laguny. Mimo to, znajdujący się tutaj prawie pionowy klif na krańcu rafy cieszy się popularnością wśród rejsów nurkowych.

Źródło: Wikipedia (na licencji GNU FDL)

Kategorie
Seszele

St. Pierre

Wyspa Saint Pierre – wzniesiona na rafie – położona na zachód od Atolu Providence, jest częścią wysp grupy Farquhar, należących do Wysp Zewnętrznych w Republice Seszeli. Wyspa znajduje się na 9° 17′ S 50° 44′ W, 35 km (19 mil morskich) na zachód od wyspy Cerf na Atolu Providence, 704 km (380 mil morskich) od Mahé i 500 km (270 mil morskich) na półncny-wschód od Aldabry. Wyspa rozciąga się na powierzchni 1.68 km² (0,65 ha mili) i jest prawie okrągła, ze wschodu na zachód ma 1.6 km (1 mila), a z północy na południe 1.4 km (0,87 mili).

Saint Pierre na wyeksponowanym południowo-wschodnim wybrzeżu ma delikatnie opadające dno morskie, a od strony północno-zachodniej stromy spad – okalająca ją rafa tam nie dociera. Wyspa jest niezasiedlona i nawet w dzisiejszych, nowoczesnych czasach nie nadaje się do zamieszkania. Znajduje się tam opuszczone molo oraz osada na północno-zachodnim brzegu, do której można dotrzeć łodzią, jednak tylko w trakcie najspokojniejszej pogody.

Źródło: Wikipedia (na licencji GNU FDL)

Kategorie
Seszele

Bijoutier

Atol Saint François jest jednym z dwóch atoli z grupy Alphonse na Seszelach. Znajduje się jedyne trzy kilometry na południe od atolu Alphonse. Atol jest niezamieszkany. Składają się na niego dwie wyspy: St François i Bijoutier. Łączny obszar lądowy wyspy to 0.196 km², jednak całościowa powierzchnia wraz z płaską rafą i laguną jest znacznie większa (około 15 km z północy na południe i 5 km ze wschodu na zachód, o powierzchni większej niż 40 km²). Odkrył ją w dniu 28 stycznia 1730 Alfons de Pontevez, komendant francuskiej fregaty Le Lys. Atol został nazwany na cześć świętego Franciszka Salezego.

Północna i najmniejsza wyspa zawdzięcza swoją nazwę od francuskiego słowa “bijoutier”, co oznacza “jubiler”. Wyspa ma obszar 20.000 m². Można do niej dotrzeć tylko łodzią w czasie przypływu. Jest tak mała, że wystarczy kilka minut spacerem, aby obejść ją dookoła.

Źródło: Wikipedia (na licencji GNU FDL)

Kategorie
Seszele

Alphonse Atoll

Atol Alphonse to jeden z dwóch atoli Grupy Alphonse, położony 87 km na południe od Amirantów i zaledwie trzy kilometry na północ od Atolu St. François, drugiego co do wielkości atolu Grupy Alphonse. Atol obejmuje tylko jedną wyspę, Wyspę Alphonse, której liczba ludności nie przekracza 300 osób. Wyspa została odkryta 28 stycznia 1730 przez Chevalier Alphonse de Pontevez, dowodzącego francuską fregatą Le Lys. Na wyspie Alphonse zbudowano luksusowy hotel, przyczyniając się do zwiększenia ruchu pomiędzy innymi wyspami w grupie. Powierzchnia wyspy to 1,74 km². Całkowita powierzchnia atolu, o ponad 3 km średnicy, to około 8 km łącznie z rafą i laguną.

Źródło: Wikipedia (na licencji GNU FDL)

Kategorie
Seszele

Desroches II

Île Desroches lub Wyspa Desroches jest główną wyspą Amirantów, stanowiących część Zewnętrznych Wysp Seszeli. Położona jest 230 km na południowy zachód od Mahé, głównej wyspy Seszeli. Ma długość 6,2 km i powierzchnię lądową 3,24 km². Po obwodzie ciągnie się 15-kilometrowa, drobnoziarnista plaża.

Desroches swoją nazwę otrzymała od Chevalier de Roslan, kapitana statku L’Heure du Berger, po Chevalier des Roches, gubernatorze Mauritius (wówczas Île de France) oraz Réunion (wówczas Bourbon) w latach 1767-1772. Badania prowadził na niej w roku 1771 Chevalier de la Billiočre. Brytyjczycy pierwotnie nazwali miejsce Wyspą Drewna ze względu na gęste zalesienie. Wyspa była ważnym producentem kopry.

Liczba ludności Desroches wynosi około 50. Znajduje się tu osada w środkowej części północno-zachodniego wybrzeża (zwrócona w stronę laguny), mały luksusowy hotel z 20 pokojami na południe (Desroches Island Resort), zbudowany w 1988 roku, oraz utwardzone lądowisko o długości 1372 m w części południowej. Położona jest 36 km na wschód od brzegu Amirantów, oddzielona jest od niego wodami o głębokości ponad 1 300 metrów. Leży na południowym krańcu rafy o charakterze atolowym. Na północnym krańcu atolu znajdują się Shark Rocks, o głębokości między 3 a 6 metrów w najpłytszym miejscu. Na północno-wschodnim cyplu wyspy Desroches znajduje się latarnia morska. Wyspę okala sucha rafa, która rozciąga się w morze na 1,6 km po stronie północno-wschodniej i 0,8 km po stronie południowo-zachodniej. Wyspa jest niska, a jej roślinność to palmy kokosowe i wysokie drzewa o twardym drewnie. Do laguny prowadzi długi kanał o szerokości około 1,6 km. Najpłytsze miejsce w kanale ma 18,3 m głębokości. Przecina on atol w odległości około 11 km na północny zachód od wyspy Desroches.

Źródło: Wikipedia (na licencji GNU FDL)